Nakon izdanja obveznica na lokalnom tržištu početkom srpnja što je dovelo do kratkotrajnog smanjenja likvidnosti u sustavu uz blagi porast kamatnih stopa, domaće novčano tržište nastavlja bilježiti visoka likvidnost i kamatne stope na minimalnim razinama. Višak likvidnosti krajem prošlog tjedna bio je na razinama oko 3,5 mlrd. kuna. U ljetnim mjesecima sezonski uobičajeno se povećava potražnja za kunama odnosno gotov novac izvan banaka. U odnosu na početak mjeseca, gotov novac izvan banaka do sad se povećao već za gotovo milijardu kuna te je dosegnuo razinu od 19,21 mlrd. kuna, a do sredine kolovoza mogao bi se približiti razini od 20 mlrd. kuna. Međutim uz visoku likvidnost u sustavu i nedostatak atraktivnih prilika za ulaganje sezonska potražnja za kunama tijekom turističke sezone neće imati snažniji i dugotrajniji utjecaj na kamatne stope.
Nakon izdanja obveznica na lokalnom tržištu početkom srpnja što je dovelo do kratkotrajnog smanjenja likvidnosti u sustavu uz blagi porast kamatnih stopa, domaće novčano tržište nastavlja bilježiti visoka likvidnost i kamatne stope na minimalnim razinama.
Višak likvidnosti krajem prošlog tjedna bio je na razinama oko 3,5 mlrd. kuna. U ljetnim mjesecima sezonski uobičajeno se povećava potražnja za kunama odnosno gotov novac izvan banaka. U odnosu na početak mjeseca, gotov novac izvan banaka do sad se povećao već za gotovo milijardu kuna te je dosegnuo razinu od 19,21 mlrd. kuna, a do sredine kolovoza mogao bi se približiti razini od 20 mlrd. kuna.
Međutim uz visoku likvidnost u sustavu i nedostatak atraktivnih prilika za ulaganje sezonska potražnja za kunama tijekom turističke sezone neće imati snažniji i dugotrajniji utjecaj na kamatne stope. Nadalje, sve dok time ne ugrožava stabilnost tečaja, središnja će banka davati potporu visokoj likvidnosti u sustavu i niskim kratkoročnim kamatnim stopama, što ide u prilog i kratkoročnom financiranju Ministarstvu financija. Uslijed malih dospijeća, i treći tjedan za redom aukcija trezorskih zapisa MF nije održana, a za očekivati je da se niti ovaj tjedan Ministarstvo financija neće odlučiti na raspisivanje aukcije. Očekujemo da bi se takav scenarij mogao nastaviti do sredine kolovoza kada počinju veća dospijeća, među kojima i čisti eurski trezorski zapis (izdan 2011. godine) u iznosu od 730 mil. eura koji očekujemo da će biti refinanciran novim izdanjem trezorskih zapisa.
Domaće devizno tržište, nakon prvog jačeg turističkog vikenda, karakterizira smanjena volatilnost, te kretanje tečaja u smjeru jačanja domaće valute u odnosu na euro. Početkom prošlog tjedna tržišni tečaj EUR/HRK bio je na razinama oko 7,515 kuna za euro. Povećana ponuda deviza od strane bankarskog i institucionalnog sektora rezultirala je spuštanjem trgovanja na razine ispod 7,495 kuna za euro. Snažnije jačanje domaće valute ublaženo je povećanom potražnjom za devizama od strane korporativnog sektora za potrebe podmirivanja inozemnih obveza na kraju mjeseca te je tečaj EUR/HRK vratio razinama oko 7,505 kuna za euro.
U prvoj polovici kolovoza, na samom vrhuncu središnje turističke sezone, očekujemo značajnije aprecijacijske pritiske na kunu i trgovanje na razinama blago ispod 7,50 kuna za euro. Međutim, razinu 7,45 vidimo kao čvrstu točku otpora. Na domaćem novčanom tržištu i u ovom tjednu očekujemo miran nastavak trgovanja te zadržavanje kamatnih stopa na postojećim razinama.